نشت و آب بدون درآمد

در این مقاله نشان می دهیم که یکی از مهمترین موارد تاثیرگذار بر صنعت اب و فاضلاب کشورهای در حال توسعه، تفاوت قابل ملاحظه ی بین مقدار آب تصفیه شده ورودی به سیستم و میزان مصرف محاسبه شده برای مصرف کنندگان می باشد که به این اختلاف، آب بدون درآمدنیز می گویند.

بیش ترین حجم آب بدون درآمد ناشی از هدر رفت آب به سبب نشت های نامرئی و انشعابات غیر مجاز می باشد. این امر به خصوص در هدر رفت منابع مالی شرکت های آب و فاضلاب افزایش هزینه های عملیاتی این شرکت ها تاثیرگذار است.

کنترل هدر رفت آب:

فرآیند کنترل هدر رفت آب از زمان ساخته شدن اولین سازه های آبی انجام شده است. رومیان باستان به خوبی آگاه بودند که بخشی از آب عرضه شده به مقصد نمی رسد.

در آن زمان نیز همچون 2000 سال بعد مشخص شد که نشت آب، بخش عمده ای از مشکل اتلاف آب در سیستم آبرسانی می باشد.

اگرچه تلاش ها برای کاهش هدر رفت آب پایان ناپذیر است، اما خوشبختانه امروزه مهندسین و متخصصین حوزه های مدیریت مصرف آب، با استفاده از طیف وسیعی از تجهیزات نشت یاب و تکنیک های نشت یابی، از چهار جنبه اساسی مدیریت نشت و هدر رفت را به عهده گرفته اند.

این فعالیت ها شامل، مدیریت فشار، کنترل نشت فعال، مدیریت جنس لوله و سرعت و کیفیت خدمات تعمیراتی می باشد. کاهش هدر رفت آب با استفاده از کنترل نشت شبکه، امروزه بسیاری از سازندگان تجهیزات نشت یاب را برآن داشته است با ایده پردازی و بهره وری از تکنولوژی های جدید و پیشرفته، تجهیزاتی جدید و کارآمد مطابق با اقتضائات اقتصادی و عملکرد محیطی مناسب طراحی نمایند.

این تجهیزات با به کارگیری کلیه ی عوامل موثر در ایجاد و پخش صدای نشت همچون عمق جنس لوله، جنس خاک و…. در طراحی سیستم های خود توانسته اند کمک شایانی به کاهش خطا، موقعیت یابی نشت و در نتیجه کاهش میزان آب بدون درآمد نمایند.

امروزه به کارگیری تکنولوژی و تجربه در کنار یک دیگر توانسته است نتایج بسیار خوبی را در کاهش هدر رفت آب از خود جای بگذارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *